PNIKUT

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Lider – Jakub Postrzednik – inżynier awioniki i instruktor harcerski. W całej ekipie AU, nikt nie zna tylu gier i zabaw, które może wyciągnąć z kapelusza, gdy potrzeba zająć dzieci na kilka minut. Po rekolekcjach organizuje wypady w ukraińskie Karpaty. W Projekcie działa od 2016 roku.

Pnikut to malownicza wioska, pośród pól, pastwisk i stawów, zamieszkana w połowie przez Polaków. Tutaj od 20 lat odbywają się nasze największe rekolekcje, w których co roku bierze udział ponad 70 dzieci. Przez cały tydzień otacza nas piękna, pnikucka, swojska przyroda – prawdziwe zagłębie bocianów. Zajęcia dla dzieci prowadzimy w budynkach przy parafii oraz w kościele. Nocujemy na miejscowej plebanii. W rekolekcjach, oprócz dzieci z Pnikuta, uczestniczą też chłopcy i dziewczynki z pobliskich wiosek, którzy na czas półkolonii śpią u swoich pnikuckich krewnych. Zdecydowana większość dzieci zna język polski, więc nie ma żadnych problemów z porozumiewaniem się.

Miejsce formowania ekipy – KRAKÓW

Pierwsza edycja rekolekcji – 2000

MOŚCISKA

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Lider – Arletta Turek – nauczycielka angielskiego oraz hobbystyczna chórzystka. Potrafi stworzyć przyjazną atmosferę i najbardziej zgrane ekipy. Jest najbardziej doświadczoną w ekipie liderów. W tym roku poprowadzi animatorów po raz trzeci. W AU działa od 2016 roku. <p

Mościska to miasteczko będące centrum największego skupiska polskiej społeczności na zachodniej Ukrainie. Rekolekcje odbywają się tu od 2016 roku i co roku bierze w nich udział około 50-60 dzieci. Przez tych kilka lat zgromadziła się tu największa grupa prężnie działającej młodzieży (druhów), spośród wszystkich naszych edycji (ok. 20).
Miasteczko znajduje się około 15 km od granicy polsko-ukraińskiej w Medyce. Zajęcia odbywają się na terenie kościoła i plebanii oraz w miejscowej polskiej szkole, gdzie korzystamy z zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Zdecydowana większość dzieci zna język polski, więc nie ma tu żadnych problemów z porozumiewaniem się.

 

Miejsce formowania ekipy – KRAKÓW

Pierwsza edycja rekolekcji – 2016

Dlaczego warto dołączyć?

.Napędza nas wspólny cel, wzajemne inspirowanie się  i tworzenie relacji. Dzięki dobrej atmosferze wspólnie odkrywamy i rozwijamy swój potencjał. Zgodnie z zasadą „expect the unexpected” jesteśmy elastyczni, kreatywni i gotowi na wyzwania. A jeśli połączyć to z radością, jaką daje nam udział w rekolekcjach, to sukces murowany. Nasze rekolekcje nie byłyby takie same gdyby nie młodzież z Mościsk, która wciąż nas zaskakuje swoją kreatywnością i spontanicznością. Wszystkie trudy dnia wynagradza wieczorem zimny kwasik i wspólne spacery na łonie natury z zachodzącym słońcem w tle.

ŁANOWICE

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Lider – Dawid Laskosz – inżynier elektryk i wieloletni szef służby liturgicznej w WIO. Zaczynał przygodę z AU w ekipach w Krakowie, gdzie poznał swoją żonę Natalię, za którą wyruszył do Opola. Dawid jako lider słynie z opanowania. Oprócz opolskiej ekipy prowadzi też PR AU. W Akcji działa od 2016 roku.

Łanowice to wyjątkowa, bo w całości zamieszkana przez Polaków, miejscowość niedaleko Sambora. W parafii prowadzonej przez Ojców Saletynów organizujemy rekolekcje dla ponad 50 dzieci. Coraz liczniej wspiera nas w działaniach łanowicka młodzież.Wioska leży z dala od głównych dróg, dzięki czemu jest tu bardzo spokojnie. Z kościelnego podwórka rozciąga się rozległy widok na Sambor i okalające go wzgórza. Zajęcia odbywają się w dużym domu parafialnym, w którym znajduje się także przedszkole. Stanowi on bazę noclegową i centrum dowodzenia dla animatorów. Zdecydowana większość dzieci zna język polski, więc nie ma tu żadnych problemów z porozumiewaniem się.

Miejsce formowania ekipy – OPOLE

Pierwsza edycja rekolekcji – 2017

Dlaczego warto dołączyć? W opolskiej ekipie poznasz ludzi z wieloma pasjami i umiejętnościami. Pracujemy bardzo intensywnie, dzięki czemu efekty naszej pracy są zawsze oszałamiające. Każdy członek zespołu pełni ważną rolę i dla każdego znajdzie się zadanie, w którym może się wykazać. Kiedy jest czas na pracę – pracujemy, kiedy przyjdzie czas na fajerwerki – doskonale się bawimy. Podczas przygotowań panuje spokój i porządek, ponieważ wszyscy kumulujemy siły na Najlepszy Tydzień w Roku. Cechami charakterystycznymi ekipy są: niesamowita kreatywność i nocne podjadanie łanowickich smakołyków z parafialnej lodówki z towarzyszącymi temu długimi rozmowami :).

SĄSIADOWICE

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Lider – Karolina Oluszczak – studentka medycyny spod Bieszczad. Choć w swoim życiu mieszkała już w Lesku i Krakowie, to na studia wybrała Katowice. Jak sama o sobie mówi jej pasją jest praca z dziećmi i relacja z Panem Bogiem i oba te elementy łączy w Akcji Ukraina. W AU działa od 2019 roku.

Sąsiadowice w położonym na wzgórzu nieopodal wioski, XVII-wiecznym klasztorze Karmelitów, odbywają się jedne z naszych największych rekolekcji. Bierze w nich udział 60-70 dzieci, nie tylko katolików ale i prawosławnych. To nasz najbardziej „ekumeniczny” rejon.
Do wioski dociera jedynie ubita droga, więc Sąsiadowice są oazą ciszy i spokoju, którą staramy się przerwać radosnym krzykiem dzieci na rekolekcjach. Klasztor otoczony jest starym parkiem, a ze wzgórza widać ukraińskie Bieszczady. Poziom języka polskiego u dzieci jest bardzo zróżnicowany, więc czasami napotykamy trudności komunikacyjne. Wtedy z pomocą przychodzi miejscowa młodzież i animatorzy pochodzący z Ukrainy, którzy stanowią ważny trzon Ekipy.

Miejsce formowania ekipy – ŚLĄSK

Pierwsza edycja rekolekcji – 2017

Dlaczego warto dołączyć?

Czy wierzysz, że w życiu chodzi o coś więcej, masz marzenie zobaczyć piękny świat i ludzi zajętych i przejętych przede wszystkim miłością, otwartych i gotowych na stratę, żeby zyskać o wiele więcej?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, nie albo nie wiem, to nasza ekipa jest idealnym miejscem dla Ciebie! Nie wahaj się ani chwili.

Do tego te widoki…

STANISŁAWÓW

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Lider – Krzysztof Kuchna – Inżynier mechanik, który został programistą. Od wielu lat związany ze spotkaniami czwartkowymi w krakowskim WIO, między innymi jako lider grup dzielenia. W AU od 2018 roku. W tym czasie współtworzył ekipę, która przygotowała pierwsze rekolekcje w Stanisławowie.

Stanisławów to stolica obwodu i największe z miast, w których dotychczas działaliśmy. W rekolekcjach bierze udział ponad 50 dzieci, a animatorów licznie wspiera tutejsza młodzież.

Zajęcia odbywają się w tutejszym, bardzo dużym, domu parafialnym. W pracę podczas przygotowań i półkolonii licznie angażuje się tutejsza młodzież z Centrum Kultury Polskiej. Jest ona nieocenionym wsparciem gdy pojawiają się drobne trudności komunikacyjne z dziećmi słabiej posługującymi się językiem polskim.

Miejsce formowania ekipy – KRAKÓW

Pierwsze edycja rekolekcji – 2019

Dlaczego warto dołączyć?

W zeszłym roku zorganizowaliśmy Akcję w Stanisławowie po raz pierwszy, poznaliśmy wspaniałych ludzi i zostaliśmy dobrze przyjęci przez dzieci i rodziców. Jedziemy sprawić, by Akcja zadomowiła się tutaj tak, jak w miejscowościach gdzie odbywa się już wiele lat. Ponieważ to jedyna parafia rzymskokatolicka w okolicy zdarza się że na naszej rozśpiewanej Mszy Świętej goszczą grupy z Polski. Jeśli ciężko pracujemy cały dzień to wieczorem możemy wspólnie spędzić czas poznając miasto.

LWÓW - KATEDRA

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Lider – Aleksandra Białecka – instruktorka harcerska i prawdziwy człowiek orkiestra. Wędruje po górach, żegluje i biega na nartach a w Krakowie prowadzi warsztaty krawieckie dla dzieci i dorosłych. Od 2018 roku była animatorką w Pnikucie. Teraz zdecydowała się podjąć wyzwanie poprowadzenia pierwszej ekipy we Lwowie-Katedrze.

Lwów-Katedra – w tym roku po raz pierwszy poprowadzimy rekolekcje w sercu katolicyzmu i polskości na Ukrainie – słynnej lwowskiej katedrze. Jeśli chcesz poczuć jak to jest być pionierem AU w nowej miejscowości, i przez tydzień pracować z dziećmi wśród murów niezwykłego lwowskiego Starego miasta, to ekipa dla Ciebie!

Do tej ekipy zapraszamy też osoby spoza Krakowa, które razem z nami tworzyć zdalnie najlepszy tydzień w roku

Pierwsza edycja rekolekcji – 2020

Dlaczego warto dołączyć?

Razem zaczniemy tworzyć małą historię Akcji Ukraina w samym sercu Lwowa, a kto by nie chciał zapisać się na kartach historii;) ? To właśnie do ekipy lwowskiej szczególnie zapraszamy wolontariuszy spoza Krakowa, by razem zgłębiać wszystkie tajniki pracy zdalnej przed wyjazdem, a podczas rekolekcji razem cieszyć się z organizacji najlepszego tygodnia w roku! Jestem pewna, że będzie to bardzo kreatywny czas, w którym będziemy dzielić się tym co potrafimy najlepiej , a po intensywnym dniu odkrywać Lwów..